Fun With Question

One person buys 6 roses and 4 carnations for $22. Another person buys 10 roses and 2 carnations for $32. How much do each rose and each carnation cost? Please explain how you got the answer

One person buys 6 roses and 4 carnations for $22. Another person buys 10 roses and 2 carnations for $32. How much do each rose and each carnation cost? Please explain how you got the answer Let us assume the price of one rose =x and one carnations = y 6x + 4y =22 and… Read more One person buys 6 roses and 4 carnations for $22. Another person buys 10 roses and 2 carnations for $32. How much do each rose and each carnation cost? Please explain how you got the answer